Rafał KWIATKOWSKI – absolwent i doktorant warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W 2023 r. otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł profesora w dziedzinie sztuk muzycznych. Zwycięzca I nagród na międzynarodowych konkursach w Nowym Jorku, Baltimore, Lipsku, Lubljanie, Viňa del Mar (Chile), Kuhmo (Finlandia) oraz II nagrody na Konkursie Paulo Cello w Helsinkach. Laureat Paszportu Polityki, czterech Fryderyków, medalu Magna cum Laude oraz nagrody Fundacji Kultury Polskiej. Koncertował jako solista w Europie, obu Amerykach, Afryce i Azji – w Japonii wystąpił m.in. z recitalem w tokijskiej Suntory Hall. Po nowojorskim debiucie recitalowym w Y Hall oraz koncercie kameralnym w Carnegie Hall (1999) wielokrotnie odbył tournee koncertowe po USA. Występował na renomowanych festiwalach muzycznych w Polsce, Rosji, Niemczech, Francji, Czechach, Słowacji, Finlandii, Macedonii, Libanie, Puerto Rico i Chile. Koncertował jako solista z wieloma zagranicznymi orkiestrami – m.in. w Los Angeles, Bogocie, Santiago, Moskwie, Helsinkach, Budapeszcie, Palermo, Astanie, oraz z Filharmonią Monachijską, a w kraju regularnie występuje i nagrywa z tak wspaniałymi zespołami jak Sinfonia Varsovia, Sinfonia Iuventus, Sinfonietta Cracovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa oraz Filharmonia Narodowa, z którą z wielkim powodzeniem debiutował w 1999 r. pod dyr. Stanisława Skrowaczewskiego. Sukces ten zaowocował zaproszeniami na zagraniczne tournee koncertowe z Orkiestrą FN oraz nagraniem CD z Koncertem W. Lutosławskiego pod dyr. Antoniego Wita, które prócz polskich Fryderyków otrzymało wiele europejskich wyróżnień. Był solistą w koncertach symfonicznych promujących polską kulturę u progu przystąpienia Polski do EU, które odbyły się w Kopenhadze (Tivoli Hall), Helsinkach i Bazylei. W 2001 r. wykonał w Berlinie Koncert altówkowy Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora, oraz uczestniczył w polskim prawykonaniu Concerto Grosso. Od tego czasu prof. Penderecki regularnie zapraszał wiolonczelistę do polskich i zagranicznych wykonań swoich Koncertów, jak również do ich wielokrotnych rejestracji płytowych.
Poza działalnością solistyczną Rafał Kwiatkowski z zamiłowaniem uprawia kameralistykę – miał przyjemność współtworzyć na światowych estradach z takimi osobowościami jak Christoph Eschenbach, Kevin Kenner, Maxim Vengerov czy Krystian Zimerman, z którym zagrał serię koncertów zwieńczoną nagraniem płyty dla Deutsche Grammophon (CD na którym znalazły się Kwintety Grażyny Bacewicz otrzymało podwójną nagrodę Fryderyka). Wiolonczelista w ciągu ostatnich dekad nawiązał kameralną współpracę z większością najwybitniejszych polskich artystów. Wielokrotnie koncertował w trio z Vadimem Brodskim i Waldemarem Malickim (m.in. w Wiedniu i Kopenhadze). Wspólnie z Konstantym Kulką, Krzysztofem Bąkowskim i Krzysztofem Jabłońskim został członkiem Kwintetu Warszawskiego, reaktywowanego po latach przez altowiolistę Stefana Kamasę, który zbudował światową renomę tego Zespołu wraz z Władysławem Szpilmanem na czele. W 2017 r. Kwiatkowski podjął stałą współpracę z kwartetem smyczkowym Camerata – jednym z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych. Jest mimo to gościnnie zapraszany do wspólnych koncertów przez Meccore String Quartet oraz Szymanowski Quartet. Klasycznie wykształcony wiolonczelista doświadczył też nieco innego wymiaru kameralistyki, koncertując i nagrywając CD Polanna z Anną Marią Jopek, u boku takich gwiazd jak m.in. Gil Goldstein, Gonzalo Rubalcaba, Stanisław Sojka, Krzysztof Herdzin.
Rafał Kwiatkowski od 2005 roku prowadzi działalność pedagogiczną w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.