Kinga Firlej-Kubica

Kinga FIRLEJ-KUBICA urodziła się w Łodzi w rodzinie o tradycjach muzycznych. W roku 2002 ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem prof. Tadeusza Chmielewskiego. W latach 2007 – 2011 była asystentką w klasie fortepianu prof. Marii Koreckiej – Soszkowskiej. Obecnie jest doktorem habilitowanym w Katedrze Fortepianu rodzimej uczelni.

Wśród licznych nagród zdobytych przez nią na konkursach krajowych i zagranicznych, m.in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Wilnie (1999) oraz wyróżnienia na XXXIV Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2002) znajdują się także liczne nagrody na konkursach muzyki kameralnej, m.in.: I nagroda w kategorii duetów oraz II nagroda w kategorii trio fortepianowe na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi (1998, 2001).

Doświadczenie i wiedza pianistyczna zdobyta podczas mistrzowskich kursów poprzez kontakt z takimi artystami, jak: Bernard Ringeissen, Lazar Berman, Rudolf Buchbinder, Wiktor Mierżanow, Halina Czerny-Stefańska, czy Aleksiej Orłowiecki zaowocowały ożywioną działalnością koncertową. Pianistka występowała w salach Filharmonii Łódzkiej, Świętokrzyskiej, Olsztyńskiej, Łomżyńskiej, Płockiej, Białostockiej oraz we Francji, Niemczech, Holandii, na Litwie i w Chinach (gdzie dokonała również nagrań telewizyjnych).

Współpracowała z artystami tej rangi, co Jan Miłosz Zarzycki, Eduard Ambartsumyan, Janusz Przybylski, Janos Balint, Antoni Wierzbiński, Moshe Aron Epstain, Carlos Bruneel, Carlo Jans, Daniel Blumental, Stanisław Firlej, Łukasz Błaszczyk.

W roli pianistki – kameralistki brała udział w międzynarodowych kursach w Diekirch(Luxemburg), Krzyżowej, Zamościu i Myśliborzu w klasach Ulfa Tischbirka, Tomasza Strahla, Andrzeja Wróbla, Andrzeja Mysińskiego, Roberta Duzia, Carlo Jansa, Janosa Balinta, Antoniego Wierzbińskiego, Moshe Arona Epstaina i Eweliny Zawiślak oraz w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, wielokrotnie otrzymując wyróżnienie za akompaniament.

W roku 2002 płyta z utworami kameralnymi R.Schumanna i J.Brahmsa, którą Kinga Firlej-Kubica nagrała wspólnie z wiolonczelistą Dominikiem Połońskim dla firmy fonograficznej DUX, otrzymała nominację do nagrody fonograficznej – Fryderyk.

W roku 2015 Kinga Firlej-Kubica nagrała płytę z flecistką Olgą Leonkiewicz (DUX, Fantaisies/P.Taffanel), w 2016 – z utworami na dwa flety i fortepian wraz z flecistami- Eweliną Zawiślak i Janosem Balintem (Ars Sonora, Flash Flutes), a w roku 2018 – płytę solo oraz z pianistą Wojciechem Kubicą (Ars Sonora, F.Schubert-Fantazje), z którym tworzy duet fortepianowy od 2007 roku.

Szkoła Muzyczna w Toruniu