,,Śladami naszego rodaka, patrioty i wielkiego pianisty, IgnAcego Jana Paderewskiego”.

Wyjazd uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu do Leysin American School w Szwajcarii. 23-30 listopada 2019r.

Wycieczka miała wyznaczone cele – artystyczny, patriotyczny, kulturowy i krajoznawczy. We wszystkich tych aspektach zrealizowaliśmy ją w pełni z godnie z założeniami. Była prezentacja  programu muzycznego najzdolniejszej młodzieży z, a także integracją i szansą na poznanie kultur młodzieży z różnych stron świata. To była niezwykła podróż, budująca relacje między szkołami, miastami, ludźmi. Wszędzie spotykaliśmy się z wyrazami uznania, a młodzież dostawała gorący aplauz. Zaprezentowali się znakomicie pod każdym względem. Doceniony został kunszt artystyczny, kultura osobista i językowa.  Rozpoczęliśmy rozmowy na temat przyszłej współpracy. Spotkanie zaowocowało zaproszeniem nas na przyszły rok. Wyjazd możliwy był dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Gminy Miasta Toruń oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Fundacji na Rzecz Pomocy i Rozwoju Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu.